مقالات

کاشت بذر در شانه تخم مرغ

نحوه کاشت بذر در شانه تخم مرغ

نحوه جوانه زدن دانه ها در کارتن های تخم مرغ

سلام همراهان همیشگی تلاونگ. امروز با مقاله کاشت بذر در شانه تخم مرغ، در خدمت شما هستیم. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که به راحتی و با کمترین هزینه بذرهای دلخواه خودتان را درشانه‌های تخم مرغی که می‌خواهید آن را بیرون بیاندازید، بکارید.

چرا از کارتن تخم مرغ برای کاشت بذر استفاده کنیم؟

استفاده از شانه تخم مرغ برای کسانی که باغبانی را تازه شروع کرده‌اند یا برای اولین بار است که تصمیم دارند، صاحب گیاهی شوند که آن را از دانه خودشان پروش داده‌اند، بسیار خوب است. در این روش علاوه بر استفاده از مواد ارزان قیمت و در دسترس، به محیط زیست هم کمک شایانی می‌شود چرا که ما از مواد دور ریختنی دوباره استفاده می‌کنیم.

خوبی کاشت بذر در شانه تخم مرغ این است که این شانه‌ها به راحتی قابل حمل و جابه‌جایی هستند و شکل کارتن تخم مرغ قرار گرفتن آن را بر روی طاقچه آفتابگیر آسان می‌کند همچنین شانه‌های تخم مرغ ظروف قابل انعطافی هستند که می‌توانید از کل آن استفاده کنید یا به راحتی آن را به قطعات و ظروف کوچکتر جدا کنید. بسته به نوع جنس شانه، ممکن است بتوانید فنجان‌های شانه را به همراه جوانه‌اش در زمین قرار دهید و بگذارید که آن‌ها در خاک تجزیه شود. همچنین می‌توانید روی شانه تخم مرغ بنویسید تا انواع بذرهای خود را طبقه‌بندی و از هم جدا کنید.

مراحل کاشت بذر درون شانه تخم مرغ

ابتدا باید برای آماده‌سازی شانه‌ها، به کمک سوزن، چند سوراخ در کف هر فنجان شانه تخم مرغ ایجاد کنید تا از جمع شدن آب و در نتیجه پوسیدگی دانه یا ریشه جلوگیری کنید.

سه قسمت خاک گلدان را با یک قسمت پرلیت مخلوط کنید و   هر فنجان شانه تخم مرغ را از مخلوط آن خاک بریزید. دو یا سه دانه را در هر فنجان بریزید،( زیرا همه دانه‌ها جوانه نمی‌زنند). سپس دانه‌ها را با خاک بپوشانید. حواستان باشد که از خاک سنگین برای کاشت دانه‌ها استفاده نکنید زیرا مانع گردش آزاد هوا و آب می‌شوند.

به فنجان‌های شانه‌های تخم مرغ آب بدهید و خاک را مرطوب نگه دارید. اگر خانه شما خنک است، شانه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا گرم نگه داشته شوند. روزنه‌های زیر فنجان را بررسی کنید تا آب اضافی از زیر آن‌ها خارج شود.

شانه‌ها را به پنجره جنوب یا جنوب غربی منتقل کنید. اگر نمی‌توانید نور کافی را تامین کنید، آن‌ها را زیر یک لامپ فلورسنت سفید خنک قرار دهید، که ۵/۱۵ سانتی متر بین لامپ و جوانه‌ها فاصله وجود داشته باشد.

اگر نهال‌ها یا جوانه‌های شما سبز کم رنگ یا سبز مایل به زرد هستند، هر هفته یک بار با کود، گیاهان را تغذیه کنید. می‌توانید از محلول ضعیف کود مایع متعادل و همه منظوره با نسبتی مانند ۱۴-۱۴-۱۴ یا ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید. ۱ قاشق غذاخوری کود در ۱ گالن آب مخلوط کنید و محلول را به جوانه ها بدهید.

پایان بندی

کاشت بذر از حساسیت‌های خاصی برخوردار است. امروز در تلاونگ یک روش آسان کاشت بذر را آموزش دادیم. در این روش، شما می‌توانید با یک شانه تخم مرغ تعداد زیادی از بذر های مختلف را بکارید و شرایط محیطی مناسب و مورد نیاز آن‌ها را فراهم کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت دِن‌گاردن مراجعه کنید و همچنین می‌توانید برای آگاهی بیشتر از مصارف مختلف تخم مرغ، به مقاله مصارف غیر خوراکی تخم مرغ مراجعه کنید. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. شاد و سربلند باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *