مقالات

۵ رژیم معروف که بهتر از از آن‌ها پرهیز کنید

رژیم معروف

رژیم معروف اما ناسالم

سلام دوستان به تلاونگ خوش اومدین. امروز در این مقاله به معرفی این ۵  رژیم معروف و مضر می‌پردازیم  که بهتر است از گرفتن آن‌ها پرهیز کنید.

 این پنج رژیم عبارتند از:

  • خام گیاهخواری مطلق
  • آلکالین
  • پیوپی
  • کتوژنیک
  • مکمل های غذایی کیتی پرایس

اغلب کارشناسان تغذیه تایید کرده ‌اندکه بهتر است از این پنج رژیم پرهیز شود. اما دکتر عاصم ملهوترا مبدع رژیم پیوپی از روش خود دفاع کرده است.

خام گیاهخواری مطلق: رژیم معروف و مضر

 گیاهخواری مطلق پرهیز از هر گونه غذای حیوانی است از جمله لبنیات، تخم مرغ، عسل، صدف و حشرات. خام‌خواری به معنای آن است گیاه نباید به هیچ وجه تصفیه، کنسرو یا فرآوری شیمیایی شود و نباید بیش از ۶۸ درجه سانتیگراد حرارت ببیند.

مخالفان این رژیم بر این باورند که حرارت، آنزیم‌های طبیعی مواد غذایی را از بین می برد بنابراین بدن برای تجزیه و هضم این مواد باید بیشتر تلاش کند علاوه بر این که حرارت بخشی از مواد مغذی را هم از بین می برد. اما  موافقان بر این باورند که حرارت باعث ایجاد برخی مواد مغذی در برخی گیاهان مثل هویج می شود علاوه بر اینکه برخی گیاهان مثل سیب زمینی را نمی‌توان خام خورد.

خانم پورتر می‌گوید: «برای برخی گیاه‌خواری مطلق معادل تغذیه سالم است اما باید به دقت برنامه‌ریزی کنید تا مواد مغذی مهم به بدن شما برسد». توصیه نظام بهداشت و درمان بریتانیا به گیاه‌خواران مطلق این است که مصرف ویتامین دی و ویتامین ب ۱۲ را به عنوان مکمل غذایی در نظر داشته باشند.

آلکالین: رژیم معروف و مضر

این رژیم بر پایه این فرضیه شکل گرفته که pH (اسیدیته) خون و بدن انسان بر اساس آنچه می‌خوریم تغییر می‌کند. برای این فرضیه هیچ نشانه علمی جود ندارد. بدن انسان pH خون را در محدوده بسیار تنگ ۷.۳۵ و ۷.۶۵ نگه می‌دارد چرا که اگر اسیدیته خون از این محدوده خارج شود حیات به خطر می‌افتد و فرقی نمی‌کند که چه خورده باشیم، برای بدن طبیعی که تغذیه  کرده باشد، در هر حالتی pH خون در همین محدوده باقی خواهد ماند. طرفداران این رژیم‌غذایی بر این باورند که «اسید بیش از حد» باعث بیماری‌هایی مثل آرتریت (آرتروز)، پوکی استخوان، بیماری‌های کبد و حتی سرطان می‌شود. بنابراین آن‌ها توصیه می‌کنند با خوردن غذاهای غیر اسیدی مثل میوه و سبزیجات، اسید بدن را خنثی کنیم.

پژوهش‌های مؤسسه تحقیقات بریتانیا نشان می‌دهند که خوردن میوه و سبزیجات باعث کاهش وزن می‌شود اما تاثیری بر pH خون ندارند. به گفته خانم پورتر آنچه باعث کاهش وزن می‌شود کاهش دریافت کالری است نه کاهش اسیدیته خون. توصیه نظام بهداشت و درمان بریتانیا این است که برای سودمندی رژیم آلكالين شواهد علمی وجود ندارد و محروم کردن بدن از گروه‌هایی از مواد غذایی، مفید نیست.

مکمل های غذایی کیتی پرایس

کیتی پرایس نوشیدنی‌هایی را به عنوان جایگزین صبحانه یا وعده‌های غذایی یا برای بازیابی قوا و رساندن آب به بدن روانه بازار کرده که بنابر ادعای سایت رسمی این محصولات، این نوشیدنی‌ها باعث تقویت قوام عضلات و محافظت از آن‌ها می شود و میل به خوردن هله هوله و همچنین ولع خوردن را کم می کند. انجمن رژیم های غذایی بریتانیا می‌گوید کاهش سریع وزن می‌تواند نوعی مشوق باشد اما سرکوب اشتها ئه توصیه می شود، نه سالم است و نه قابل دوام. سارا کو از بنیاد تغذيه بریتانیا می‌گوید: «جایگزین‌های وعده‌های غذایی ممکن است برای کسانی که باید وزن زیادی کم کنند مناسب باشد اما باید همیشه آن‌ها را زیر نظر متخصص سلامت استفاده کرد».

پیوپی: رژیم معروف و مضر

پیوپی نام دهکده‌ای در ایتالیا است که لقب «سالم‌ترین دهکده دنیا» را دارد و ساکنان آن اغلب ده سال بیشتر از مردم دیگر نقاط عمر می‌کنند  و به ۱۰۰ سالگی می‌رسند. رژیم غذایی آن‌ها پر است از سبزیجات، ماهی‌های روغنی تن، آزاد، سمون، خال خالی، ساردین و مغز دانه ها. گفته می شود این نوع تعذیه از دیابت نوع دوم جلوگیری می‌کند.

رژیم پیوپی مدعی است که اصول رژیم مدیترانه‌ای را بکار گرفته و باعث کاهش وزن و کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم می‌شود. دکتر عاصم ملهوترا و دانال انیل با اقتباس از تغذیه مردم این روستا، در کنار ورزش و پرهیز از زیاده روی در نوشیدن الکل، رژیمی کم کربوهیدرات، پر چربی، حاوی سبزی و میوه و ماهی‌های روغنی توصیه کردند. آن‌ها همچنین روزه گرفتن گه‌گاهی، پرهیز از گوشت قرمز و نشاسته (برنج، نان، سیب زمینی و شیرینی‌جات) را توصیه کردند. انجمن رژیم‌های غذایی بریتانیا می‌گوید این دو نفر رژیم غذایی مدیترانه‌ای را برای مقاصد خود «مصادره» کرده اند. این انجمن توصیه آن‌ها به گنجاندن روغن نارگیل و گل کلم به عنوان پایه (نان) پیتزا را «مسخره» خوانده است.

خانم پورتر می‌گوید: «ما می‌دانیم که تغذیه مدیترانه‌ای یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی است اما این تغذیه کم کربوهیدرات نیست». بنیاد تغذیه بریتانیا هم این را تایید می‌کند و می‌گوید تغذیه مدیترانه‌ای در تمام وعده‌های غذا شامل پاستا (ماکارونی) و برنج است. خانم پورتر می‌گوید توصیه به خوردن مقدار زیادی چربی اشباع شده نتیجه بررسی رژیم مدیترانه‌ای در کلیت آن نیست بلکه سعی شده چیزی را که شواهد تایید می کند در آن لحاظ کنند:

«چرا این نوع تغذیه باعث کاهش وزن می شود؟ چون باعث انتخاب‌های سالم‌تری می‌شود و در کل فرد کالری کمتری دریافت می‌کند».

اما دکتر ملهوترا که متخصص قلب و مشاور مجمع ملی چاقی است می‌گوید: «رژیم پیویی ارزیابی مستقلی است که اسرار یکی از سالم ترین دهکده‌های سالم دنیا را با آخرین تحقیقات پزشکی و تغذیه و ورزش پیوند می‌دهد تا بسیاری از  افسانه های امروزی صنعت کاهش وزن و سلامت را بی اعتبار کند». شماری از پزشکان برجسته بین المللی، متخصصان تغذیه، پژوهشگران و متخصصان ورزشی از این رژیم حمایت کرده‌اند».

«باید پیوند و نفوذ شرکت‌های مختلف صنایع غذایی با انجمن رژیم‌های غذایی بریتانیا را زیر سؤال برد. به نظر من نمی‌توان این انجمن را منبعی مستقل برای توصیه‌های تغذیه به حساب آورد».

سخنگوی انجمن رژیم‌های غذایی بریتانیا به اظهارات دکتر ملهوترا چنین پاسخ داد: «تحلیل‌هایی که ما منتشر می‌کنیم بر اساس شواهد علمی است و روابط مهم ما با تولیدکنندگان صنایع غذایی کشور تاثیری بر آن نمی‌گذارد». «سخنگویان ما مثل تمام متخصصان تغذیه باید برای عضویت در نظام حرفه‌ای بهداشت و مراقبت به شواهد علمی پایبند باشند».

کتوژنیک: رژیم معروف و مضر

در این رژیم کربوهیدرات بسیار کم، چربی زیاد، پروتئین متوسط توصیه می‌شود و کربوهیدرات باید از سبزیجات بی‌نشاسته، مغز دانه‌‎ها و دانه‌ها تامین شود. هدف این است که بدن به شرایط کنونی سوق داده شود یعنی مثل زمانی که بدن نمی‌تواند قند خون (گلوکز) را از کربوهیدرات تامین کند و برای تولید انرژی شروع به سوزاندن چربی می‌کند. خانم پورتر می گوید: «نکته منفی اینجاست که گفته می‌شود این رژیم سرطان را درمان می‌کند در حالی که اینطور نیست». او می گوید با نخوردن کربوهیدرات، چیزهای کم کالری دیگری که معمولا همراه آن خورده می‌شود هم حذف می‌شود:

«اگر کربوهیدرات مثل پاستا را حذف کنید ،سس خامه‌ای را هم حذف می‌کنید، اگر خوردن نان را کم کنید خوردن کره را هم کم می‌کنید. اگر خوردن بیسکویت را کم کنید خوردن شکر را هم کم می‌کنید». به گفته خانم پورتر خطر این کار این است که خوردن فیبر (الياف غذایی) هم که برای سلامت روده‌ها مهم است کاهش پیدا می‌کند. بنیاد تغذيه بريتانیا می گوید این روش ممکن است برای کاهش وزن در کوتاه مدت موثر باشد  اما بعید است بتوان این کاهش وزن را حفظ کرد.

پایان‌بندی

ممنون که با مقاله ۵ رژیم معروف که نباید برای لاغری از آن‌ها پیروی کنید، همراه تلاونگ بودید. رژیم غذایی نباید در تعارض با سلامت جسم و روح شما باشد ؛ باید رژیمی را برای خود برگزینید که مطابق با سلامت و شرایط جسمی شما باشد و آسیبی به شما وارد نکند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم اصولی و درست  به مقاله ۵ الگو تغذیه سالم مراجعه کنید. سلامت و تندرست باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *