بهترین روغن

بهترین روغن برای پخت و پز چه روغنی است؟

بهترین روغن

روغن ایده‌آل

سلام به دوستداران سلامتی. به تلاونگ خوش آمدین. امروز با مقاله بهترین روغن برای پخت و پز در خدمت شما هستیم؛ تا اطلاعات مفیدی ازجمله این که برای تهیه غذا، استفاده از روغن نباتی بهتر است یا روغن‌های حیوانی، را در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

افزایش وزن، چربی خون و مشکلات و بیماری‌های قلبی از موارد شایعی هستند که  تا حد زیادی وابسته روغن و چربی مصرفی افراد است. بنابراین آگاه بودن از بهترین روغن برای طبخ، مسئله حائز اهمیتی است.

تحقیق در راستای یافتن بهترین روغن

براساس تخقیقی که در شهر لستر صورت گرفت، قرار شد که عده‌ای داوطلب از ساکنان شهر هر روز از یک نوع روغن یا چربی برای طبخ غذا استفاده کنند و سپس باقیمانده روغن را در اختیار دانشکده داروسازی دانشگاه دومونفورت قرار دهند تا آزمایش شود.

آزمایشات انجام شده بین روغن کنجد، روغن کانولا، کره، روغن آفتابگردان و روغن ذرت و روغن زیتون تصفیه شده و روغن زیتون بکر صورت گرفت.

ساختار مولکولی روغن در دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتی گراد، در ترکیب با اکسیژن هوا (اکسیداسیون) تغییر و آلدئید و پراکسیدهای لیپیدی تولید می‌کند. خوردن یا استنشاق آلدئید، حتی به مقدار کم احتمال بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش می‌دهد. البته این فرایند به صورت بسیار کندتر در دمای اتاق نیز رخ می‌دهد که ترشیدگی روغن هم نتیجه آن است.

پروفسور مارتین گروت‌ولت، سرپرست تخقیقات، عنوان کرد که روغن ذرت و آفتابگردان به دلیل این که چربی چند غیراشباع (polyunsaturate) زیادی دارند، آلدئید خیلی زیادی تولید می‌کنند. در نتیجه این روغن‌ها برای برای پخت و پز یا سرخ کردن مناسب نیستند و بهتر است که حرارت نبینند.

روغن زیتون، روغن کانولا و کره از دسته روغن‌هایی هستند که دارای اسیدهای چرب تک غير اشباع (monounsaturated) یا اشباع (saturated)  زیادی هستند و این موحب می‌شود تا در هنگام حرارت دیدن آلدئید کمتری تولید کنند و در واقع در مقابل حرارت مقاوم باشند و اکسید نشوند.

در تحقیقات مشخص شد که روغن‌های حیوانی و کره و حتی پیه حیوانی نسبت به روغن ذرت یا روغن آفتابگردان گزینه مناسب‌تری هستند زیرا مواد زیان‌آور کمتری به هنگام سرخ کردن ایجاد می‌کنند.

نتیجه تحقیق و انتخاب بهترین روغن

بعد از انجام چندین مدل آزمایش مختلف پروفسور گروت‌ولت روغن زیتون را به عنوان بهترین روغن برای پخت و پز انتخاب می‌کند زیرا ترکیبات سمی کمتری نسب به دیگر روغن‌ها تولید می‌کند و ترکیبات تولید شده به واسطه حرارت دادن این روغن، خطر کمتری برای بدن ایجاد می‌کند. در واقع هنگامی که یک روغن اکسید می‌شود، با اکسیژن واکنش نشان داده و ترکیبات مضر مختلف تولید می‌کند. این واکنش که در دمای اتاق نیز می‌تواند رخ دهد، یکی از دلایل فاسد شدن روغن است اما زمانی که روغن در معرض حرارت قرار می‌گیرد، فرایند اکسیداسیون آن تسریع می‌شود. روغن زیتون به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بالا و محتوای پایین چربی‌های چند غیر اشباع در برابر گرما مقاوم بوده و سریع اکسید نمی‌شود.

از ديگر خواص روغن زيتون می‌توان به دارا بودن موادی مانند آنتی اکسیدان‌های قوی و ویتامین E اشاره کرد. نتایج یک مطالعه نشان داد که پلی فنول های موجود در روغن زیتون اصل می‌توانند از بیماری های قلبی عروقی، آترواسکلروز، سکته مغزی، اختلال عملکرد مغز و سرطان محافظت کند. بنابراین اگر برای پخت و پز به روغنی نیاز دارید که طعم ایده‌آلی داشته باشد، حاوی روغن غیراشباع مفید باشد و با مصرف آن فاکتورهای حیاتی بدن کنترل شود، روغن زیتون مناسب‌ترین و کامل‌ترین نوع روغن است.

پايان‌بندی

ممنون هستیم که با تلاوگ همراه بودید. همانطور که مطالعه کردید، انواع روغن‌ها برای مصارف مختلف کاربرد دارند و مهم است که چه روغنی را برای چه مصارفی در نظر می‌گیرید. در این مقاله در مورد انواع روغن‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که روغن زیتون اصل در واقع بهترین روغن سالم است که خواص خود را در طی پخت و پز حفظ می‌کند. اگر علاقه‌مند به طبخ غذاهای خوشمزه و سالم هستید دستورپخت تورتیلا اسپانیایی را امتحان کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. خدا یار و یاورتان.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *