مقالات

فقط سفیده تخم مرغ بخوریم یا تخم مرغ کامل

تخم مرغ یک غذای کامل می باشد ، که خداوند در اختیار ما قرار داده است . برخی بر اساس باورهای غلط گاهی تخم مرغ را به صورت کامل استفاده نمی کنند و یا فقط سفیده ی آن یا زرده ی آن را به تنهایی استفاده می کنند ، که همین امر سبب بهره ی کافی نبردن از تمام مواد مغذی موجود در تخم مرغ می شود .
بیایید باهم ببینیم که تخم مرغ را چگونه مصرف کنیم بهتر است :
برخی تنها سفیده ی تخم مرغ را استفاده می کنند و زرده ی آن را دور می اندازند ، دلایل زیادی هم برای این کار دارند ؛ می گویند تمام پروتئین های موجود در تخم مرغ فقط در سفیده وجود دارد در صورتی که طبق تحقیقات انجام شده از حدود 6 درصد پروتئین موجود در تخم مرغ حدود 4 درصد در سفیده و 2 در صد باقی مانده در زرده وجود دارد ، پس تنها با خوردن یک تخم مرغ کامل از تمام پروتئین موجود درآن بهره مند می شویم .

زرده یا سفیده تخم مرغ

با تحقیقات انجام شده حدود 90 درصد سفیده ی تخم مرغ آب است ، همین امر سبب می شود تا افراد برای خوردن زرده ی تخم مرغ هیچ رقبتی نداشته باشند در صورتی که در عوض این مقدار آب موجود در سفیده تمام ویتامین های لازم برای بدن افراد در زرده ی تخم مرغ گنجانده شده است .
برای ورزشکاران این امر خیلی مهم تلقی می شود که از سفیده ی تخم مرغ استفاده کنند تا میزان آبی که هنگام تعریق در ورزش از دست داده اند جبران شود و جز رژیم غذایی ثابت ورزشکاران به حساب می آید ، چون مواد موجود در سفیده ی تخم مرغ سبب ساخت عضله نیز می شود .
گاهی زرده ی تخم مرغ را کنار می گذاریم زیرا فکر می کنیم که زرده دارای کلسترول بالایی است و در ما خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد اما بدانید که کلسترول موجود در زرده تخم مرغ جز کلسترول های مفید برای بدن محسوب می شود .
نباید از زرده ی تخم مرغ هم قافل شد زیرا زرده ی تخم مرغ طبع گرم دارد اما سفیده ی تخم مرغ طبع سرد، پس تخم مرغ به صورت کامل طبع معتدل دارد و دلیل ضرورت استفاده از تخم مرغ به صورت کامل همین امر می باشد .
هر تخم مرغ کامل دارای 70 کالری انرژی است که 16 درصد آن در سفیده ی تخم مرغ وجود دارد .
اما بهتر است به این نکته توجه کنید که از 5 گرم چربی موجود در تخم مرغ کامل حدود 0 گرم چربی در سفیده ی تخم مرغ وجود دارد و همچنین ، از 211 میلی گرم کلسترول 0 میلی گرم کلسترول در سفیده ی تخم مرغ وجود دارد .

زرده یا سفیده تخم مرغ

کمتر پیدا می شود کسی در اطراف ما که به تخم مرغ حساسیت داشته باشد ولی گاهی شنیده ایم که برخی از خوردن تخم مرغ اجتناب می کنند زیرا علائمی اعم از تورم و یا آبریزش بینی در آن ها ظاهر می شود ، که مانع استفاده ی آن ها از تخم مرغ می شود .
به طور کلی کسانی که با استفاده از تخم مرغ در بدنشان مشکلی پیش نمی آید باید تخم مرغ را به صورت کامل استفاده کنند تا از تمام مواد مقوی موجود در آن بهره ببرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *