مقالات

شناخت نژاد مرغ های تخم گذار

ابتدا مرغ ها ، به دلیل غرایض خدادادی در فصل های خاصی از سال تخم گذاری می کردند . طی تغییراتی که در سبک زندگی انسان ها پیش آمد و نیازهایی که پیشرو داشتند ، انسان ها فهمیدند می توانند از تخم گذاری مرغ ها استفاده کنند ، در نتیجه به دنبال شناخت نژاد های تخم گذار از مرغ ها بودند .

نژاد مدیترانه ای :
این نژاد از نظر ظاهری جسم کوچکی دارد و می تواند در برابر حرارت و گرما مقاوم باشد در نتیجه در مناطق گرمسیر، می توان آن را پرورش داد . نژاد مدیترانه ای نسبت به نژاد های دیگر مرغ تخم گذار کمتر در خطر بیماری ها قرار می گیرد و یا حتی اگر بیمار شوند مقاومت جسمی بالایی دارند .
از گونه های مرغ های مدیترانه ای میتوان به لگهورن مینورکا و آبی اندولوسی اشاره کرد .
نژاد لگهورن : اگر بخواهیم معروف ترین نژاد مرغ تخم گذار را نام ببریم همین نژاد لگهورن است ، که برای شهر لگهورن ایتالیا است . رنگ های غالب این نژاد سفید و خرمایی می باشد که با آب و هوای سرد سازگار هستند . رنگ های دیگر این نژاد : طلایی حنایی ، نقره ای و سفید قهوه ای است .

شناخت نژاد مرغ های تخم گذار

از ویژگی های مهم این نژاد این است که سرعت رشد این نژاد بالا است و در همان چند هفتگی به بلوغ می رسند و شروع به تخم گذاری می کنند . در ایران گله های تخم گذاری را نژاد های لاین و LSL و بونز تشکیل می دهند.

نژاد آمریکایی :
از ترکیب نژاد آسیایی و مدیترانه ای نژاد آمریکایی به وجود می آید . این نژاد هم برای تولید گوشت و هم برای تولید تخم مرغ پرورش داده می شود . گونه های مختلف نژاد مرغ آمریکایی : پلیموت راک ، نیوهمشایر، جرسی بلاک و وایاندوت .
نیوهمشایر : مربوط به منطقه نیوهمشایر آمریکا است . ویژگی تخم مرغ های این نژاد : رنگ قهوه ای پوسته ی تخم مرغ ، منقارزرد رنگ ، پرها به رنگ بلوطی و رنگ پوست ساق پای آن ها زرد است . اما نکته حائز اهمیت در مورد این نژاد این است که  در 5 ماهگی تخم گذاری را آغاز می کند .
مرندی : این نژاد مربوط به شهرستان مرند ایران است و جز برترین نژاد های مرغ تخم گذار در ایران محسوب می شود . در ساق پا پر دارند ولی در پنجه ها نه . همچنین رنگ پرو بال آن ها مشکی است ، این نژاد در 6 ماهگی به سن بلوغ می رسد واگر با روش محلی پرورش پیدا کنند 150 عدد تخم مرغ می گذارند اما با روش های صنعتی و درمرغداری  های با امکانات پیشرفته تعداد تخم مرغ ها به 180 عدد نیز می رسد .

شناخت نژاد مرغ های تخم گذار

پلیموت راک :

این نژاد جز قدیمی ترین و محبوب ترین نژاد های مرغ تخم گذار است در آمریکا . گوشت خوش طعمی دارد و تخم مرغ های این نژاد درشت با پوسته ی قهوه ای رنگ هستند . این نژاد به رنگ پر سفید مشهور است . این نژاد می تواند در طول سال 190 عدد تخم مرغ بگذارد . مهم ترین ویژگی این نژاد این است که شما در زمان  جوجه گی ،  نرو ماده بودن آن ها را می توانید تشخیص دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *